Jak podlewać rośliny latem? Podlewanie podczas upałów
Nawożenie i podlewania
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak podlewać rośliny latem? Podlewanie podczas upałów

Podlewanie roślin latem jest szczególnie istotne, aby uchronić nasze rośliny przed wysuszeniem. Błędem jest jednak dowolne polewanie roślin wodą. Jak więc to robić prawidłowo? Odpowiadamy!

Przy podlewaniu roślin latem szczególnie istotne jest uwzględnienie tego, gdzie się znajdują nasze kwiaty. O wiele więcej wody potrzebować będą te w doniczkach i pojemnikach umieszczone na balkonie, a mniej te osadzone bezpośrednio w ziemi. Należy zwrócić uwagę na gatunek, ponieważ rośliny mają też różne preferencje w kwestii nawodnienia. W tekście szczegółowo przedstawimy ten problem.

Kiedy rośliny są najbardziej narażone na wysuszenie?

W trakcie letnich upałów uzupełnianie wody jest szczególnie istotne dla każdego typu roślin. Te ogrodowe mogą czerpać wodę bezpośrednio z gruntu i są w lepszej sytuacji, choć nawet im zdarza się przesuszenie. W niektórych sytuacjach, gdy brakuje wody nawet w gruncie, konieczne jest ich podlewanie.

Upał jest jednak szczególnie szkodliwy dla roślin na balkonach i tarasach. Faktem jest, że w takiej ziemi i doniczkach woda nie utrzymuje się długo, ponieważ szybko zaczyna parować. W dużej mierze jest to zależne od ekspozycji roślin na słońce, a także od tego, na jaki typ roślin się zdecydowaliśmy. Duże ilości wody są niezbędne w przypadku m.in. pelargonii, fuksji i petunii, tym bardziej, że często są wystawione na pełne słońce.

Pora dnia – dlaczego ważne jest, kiedy podlewamy rośliny?

Kluczowa jest pora podlewania kwiatów. Przede wszystkim nie należy tego robić w środku dnia, ponieważ woda szybko wyparuje, zamiast odżywić roślinę. Ważne jest także, aby lać wodę bezpośrednio na ziemię, a nie na liście. Słońce mogłoby spalić mokrą powierzchnię i uszkodzić roślinę.

Eksperci zalecają podlewanie wczesnym rankiem lub wieczorem. W niższych temperaturach woda przestaje tak szybko parować, co wspomaga nawilżanie roślin. Jeśli noce są wyraźnie chłodne, lepiej nie podlewać zbyt późnym wieczorem, aby nie doszło do gnicia korzeni. Jeżeli jednak noce są stosunkowo ciepłe, późne podlewanie nie będzie problemem.

Które rośliny podlewamy częściej?

Jak zostało wspomniane, rośliny gruntowe nie wymagają częstego podlewania i zazwyczaj same znajdują dla siebie wodę. Podlewać należy jednak rośliny wiszące w koszach lub pojemnikach umocowanych na ścianach. Są one często narażone nie tylko na promienie słoneczne, ale i na stykanie się z nagrzaną ścianą. Są one częściej i intensywniej owiewane przez wiatr, co sprzyja wysychaniu.

Takie rośliny wymagają codziennego podlewania, w okresie upałów nawet kilkukrotnego w ciągu każdego dnia. Ważne jest to, żeby podlewać je powoli i dać wodzie czas na wsiąknięcie.

Jak sprawdzić, czy odpowiednio podlaliśmy rośliny?

Zawsze należy upewnić się, czy nie zalaliśmy roślin. Nie powinno się dawać im zbyt wiele wody, ponieważ zbyt mokre podłoże sprzyja rozwijaniu się chorób roślin. W przypadku tych gruntowych ten problem zdaje się nie istnieć, ponieważ woda ma możliwość swobodnego spływania do gruntu.

W przypadku roślin doniczkowych warto kontrolować wilgotność gleby palcem. Jeśli ziemia będzie nadal mokra, należy wstrzymać się z podlewaniem do wieczora bądź kolejnego dnia.

Najczęstsze błędy popełniane przy podlewaniu roślin

Podczas podlewania roślin towarzyszą nam częste błędy. Dlatego też, gdy podlewamy:

  • zbyt często, rośliny zaczynają gnić, ponieważ tracą dostęp do powietrza, a proces gnicia jest nieodwracalny;
  • zbyt mało, liście stają się omdlałe, wiotkie, a następnie usychają i opadają;
  • nieregularnie, pąki kwiatowe zaczną przedwcześnie opadać, a same kwiaty nie zakwitną.

Zdjęcie główne: JillWellington/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak radzić sobie z emocjami podczas profesjonalnego oczyszczania mieszkań po stracie bliskich?
Jak radzić sobie z emocjami podczas profesjonalnego oczyszczania mieszkań po stracie bliskich?
Poradnik dotyczący radzenia sobie z emocjami podczas oczyszczania mieszkań po utracie najbliższych. Dowiedz się, jak przetrwać ten trudny proces.
Grill gazowy czy węglowy – Który wybrać? Zalety i wady obu rozwiązań
Grill gazowy czy węglowy – Który wybrać? Zalety i wady obu rozwiązań
W tym artykule przeanalizujemy oba rozwiązania, aby pomóc Ci dokonać właściwego wyboru, który idealnie dostosuje się do Twoich potrzeb i preferencji kulinarnej przygody na świeżym powietrzu.
Oczyszczalnie drenażowe ścieków i szamb – co to jest i jak działają?
Oczyszczalnie drenażowe ścieków i szamb – co to jest i jak działają?
Oczyszczalnie drenażowe ścieków i szamb są urządzeniami, które służą do oczyszczania ścieków i odprowadzania ich bezpiecznie do środowiska naturalnego. Są one coraz bardziej popularne ze względu na rosnące wymagania dotyczące ochrony środowiska, a także na fakt, że w niektórych obszarach trudno jest podłączyć nieruchomość do miejskiej sieci kanalizacyjnej.
Ostatnie wpisy