Podlewanie roślin latem jest szczególnie istotne, aby uchronić nasze rośliny przed wysuszeniem. Błędem jest jednak dowolne polewanie roślin wodą. Jak więc to robić prawidłowo? Odpowiadamy!
Przy podlewaniu roślin latem szczególnie istotne jest uwzględnienie tego, gdzie się znajdują nasze kwiaty. O wiele więcej wody potrzebować będą te w doniczkach i pojemnikach umieszczone na balkonie, a mniej te osadzone bezpośrednio w ziemi. Należy zwrócić uwagę na gatunek, ponieważ rośliny mają też różne preferencje w kwestii nawodnienia. W tekście szczegółowo przedstawimy ten problem.
W trakcie letnich upałów uzupełnianie wody jest szczególnie istotne dla każdego typu roślin. Te ogrodowe mogą czerpać wodę bezpośrednio z gruntu i są w lepszej sytuacji, choć nawet im zdarza się przesuszenie. W niektórych sytuacjach, gdy brakuje wody nawet w gruncie, konieczne jest ich podlewanie.
Upał jest jednak szczególnie szkodliwy dla roślin na balkonach i tarasach. Faktem jest, że w takiej ziemi i doniczkach woda nie utrzymuje się długo, ponieważ szybko zaczyna parować. W dużej mierze jest to zależne od ekspozycji roślin na słońce, a także od tego, na jaki typ roślin się zdecydowaliśmy. Duże ilości wody są niezbędne w przypadku m.in. pelargonii, fuksji i petunii, tym bardziej, że często są wystawione na pełne słońce.
Kluczowa jest pora podlewania kwiatów. Przede wszystkim nie należy tego robić w środku dnia, ponieważ woda szybko wyparuje, zamiast odżywić roślinę. Ważne jest także, aby lać wodę bezpośrednio na ziemię, a nie na liście. Słońce mogłoby spalić mokrą powierzchnię i uszkodzić roślinę.
Eksperci zalecają podlewanie wczesnym rankiem lub wieczorem. W niższych temperaturach woda przestaje tak szybko parować, co wspomaga nawilżanie roślin. Jeśli noce są wyraźnie chłodne, lepiej nie podlewać zbyt późnym wieczorem, aby nie doszło do gnicia korzeni. Jeżeli jednak noce są stosunkowo ciepłe, późne podlewanie nie będzie problemem.
Jak zostało wspomniane, rośliny gruntowe nie wymagają częstego podlewania i zazwyczaj same znajdują dla siebie wodę. Podlewać należy jednak rośliny wiszące w koszach lub pojemnikach umocowanych na ścianach. Są one często narażone nie tylko na promienie słoneczne, ale i na stykanie się z nagrzaną ścianą. Są one częściej i intensywniej owiewane przez wiatr, co sprzyja wysychaniu.
Takie rośliny wymagają codziennego podlewania, w okresie upałów nawet kilkukrotnego w ciągu każdego dnia. Ważne jest to, żeby podlewać je powoli i dać wodzie czas na wsiąknięcie.
Zawsze należy upewnić się, czy nie zalaliśmy roślin. Nie powinno się dawać im zbyt wiele wody, ponieważ zbyt mokre podłoże sprzyja rozwijaniu się chorób roślin. W przypadku tych gruntowych ten problem zdaje się nie istnieć, ponieważ woda ma możliwość swobodnego spływania do gruntu.
W przypadku roślin doniczkowych warto kontrolować wilgotność gleby palcem. Jeśli ziemia będzie nadal mokra, należy wstrzymać się z podlewaniem do wieczora bądź kolejnego dnia.
Podczas podlewania roślin towarzyszą nam częste błędy. Dlatego też, gdy podlewamy:
Zdjęcie główne: JillWellington/pixabay.com