10 roślin, które nie wymagają podlewania – inspiracja dla leniwych i zapracowanych
Nawożenie i podlewaniaPielęgnacja ogrodów
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

10 roślin, które nie wymagają podlewania – inspiracja dla leniwych i zapracowanych

Nawet mając mało czasu, można cieszyć się pięknymi kwiatami w domu. Kaktusy, monstera, dracena czy aloes, to tylko niektóre rośliny, które przeżyją w trudnych warunkach i bez regularnego podlewania. 

Rośliny są ozdobą każdego wnętrza, jednak wymagają opieki – regularnego podlewania, nawożenia czy zapewnienia odpowiedniego dostępu do światła. Dobra wiadomość jest taka, że nawet osoby zapominalskie lub często podróżujące mogą bez problemu posiadać kwiaty doniczkowe w swoim domu. Prezentujemy 10 najpopularniejszych roślin, którym niestraszny jest brak wody.

1.                 Monstera deliciosa

Monstera jest najmodniejszym kwiatem doniczkowym ostatnich miesięcy. Jej ogromne, ciemnozielone liście o głębokich wycięciach zwracają uwagę i sprawiają, że stanowi ona niezwykłą dekorację każdego wnętrza.

Nie wymaga też specjalnej troski. Wystarczy podlewać ją raz w tygodniu latem i dwa razy w tygodniu zimą. Nie ma jednak problemu, jeśli się o tym zapomni. Zdecydowanie lepiej ją „przesuszyć” niż „przelać”. Monstera nie toleruje zalegającej w doniczce wody.

2.                Kaktusy

Oczywiście w tym zestawieniu nie może zabraknąć kaktusów i sukulentów, które pięknie prezentują się na parapecie, szafce czy podłodze. Przybierają one przeróżne, ciekawe kształty.

Co ważne, kaktusy magazynują wodę, zatem nie ma potrzeby częstego ich podlewania – należy to robić dopiero wówczas, gdy mają przesuszoną ziemię. Uwaga, nadmierne podlewanie może spowodować gnicie ich korzeni.

3.                Aloes zwyczajny

Aloes jest bardzo często spotykany w polskich domach. Jego liście mają właściwości lecznicze, dlatego pozyskiwany z nich miąższ jest wykorzystywany przy produkcji kosmetyków. Aloes to sukulent liściowy, który również magazynuje wodę.

Wystarczy podlewać go, gdy podłoże będzie suche, a więc średnio raz na dwa tygodnie. Za dużo wody zdecydowanie mu nie posłuży.

4.                Dracena

Dracenę, nazywaną też drzewkiem smoka, można kupić niemal w każdym hipermarkecie. To roślina efektowna i niewymagająca – sama przystosuje się do warunków, w których się ją umieści. Źle może być w przypadku postawienia jej w pełnym słońcu.

Jeśli zaś chodzi o podlewanie, to wystarczy robić to umiarkowanie, raz na tydzień, a w miesiącach zimowych nawet jeszcze rzadziej.

5.                Jukka gwatemalska

Jukka gwatemalska jest najpopularniejszą odmianą jukki, przypomina egzotyczne palmy. Stanowi piękną i bardzo nowoczesną ozdobę w pokoju.

Nie wymaga specjalnej opieki. Najlepiej postawić ją w nasłonecznionym miejscu i podlewać dwa razy w tygodniu, natomiast w okresie zimowym, można ją nawet lekko przesuszyć.

6.                Zamiokulkas

Zamiokulkas nadaje się idealnie dla zapominalskich. Jest określany mianem żelaznej rośliny, łatwo przystosowuje się do warunków, jakie zastanie. Uwagę zwraca jego niespotykany wygląd i grube, ciemnozielone liście.

Zamiokulkas także magazynuje wodę, zatem nie wolno go podlewać zbyt często, bo po prostu zgnije. Można go przesuszyć i nic się z nim nie stanie – jest bardzo wytrzymały. Rośnie szybko w jasnym miejscu.

7.                 Zielistka Sternbergera

Zielistka należy do jednych z najchętniej wybieranych roślin doniczkowych. Potrafi odnaleźć się niemal w każdych warunkach, a do jej atutów można zaliczyć zdolność do usuwania substancji toksycznych z powietrza.

W miesiącach letnich należy podlewać ją dwa razy w tygodniu, ale zimą rzadziej – raz w tygodniu. Nie można jej przelać, gdyż wtedy będzie już nie do odratowania.

8.                Philodendron Xanadu

Philodendron Xanadu to ozdobna roślina doniczkowa z liści. Osiąga spore rozmiary, więc może szybko przestać mieścić się na parapecie. Dobrze czuje się w ciepłych pomieszczeniach.

Nie lubi częstego podlewania. Należy robić to, gdy górna warstwa ziemi będzie sucha. Warto czasami zraszać jej liście.

9.                Rozchodnik walcowaty

Kolejną rośliną dla niewymagających jest rozchodnik walcowaty, inaczej sedum burrito. Jest delikatny w dotyku i ma niepowtarzalny wygląd – posiada spiczaste, walcowate liście. Bez wątpienia jest oryginalną dekoracją we wnętrzach.

Sedum burrito wymaga bardzo oszczędnego podlewania – nawet co 4 czy 8 tygodni. Tutaj również sprawdza się zasada, by nawadniać go, gdy ziemia będzie sucha.

10.            Aspidistra wyniosła

Ostatnią propozycją jest aspidistra wyniosła – żelazna roślina i jedna z najłatwiejszych do uprawy. Doskonale znosi zarówno niedobór wody, jak i zacienione stanowisko. Lepiej rośnie w niższych temperaturach.

Aspidistrę wyniosłą należy podlewać dwa razy w tygodniu latem oraz raz w tygodniu zimą.

Mikołaj Zieliński
Mikołaj Zieliński zajmuje się aranżacją wnętrz tworząc funkcjonalne i stylowe przestrzenie. Od początku swojej kariery koncentruje się na łączeniu estetyki z praktycznością, tworząc projekty, które są praktyczne w codziennym użytkowaniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać ręczniki?
Jak wybrać ręczniki?
Zanurz się w porady ekspertów dotyczące wyboru idealnych ręczników. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, jakie są typy ręczników i dlaczego wartość nie zawsze idzie w parze z ceną.
Jak wybrać idealne środki do utrzymania czystości w przemyśle?
Jak wybrać idealne środki do utrzymania czystości w przemyśle?
Dowiedz się, jak dokonać efektywnego wyboru środków do utrzymania czystości w przemyśle. Poznaj kluczowe czynniki brane pod uwagę podczas selekcji oraz zasady stosowania różnorodnych preparatów.
Zastosowanie pianki poliuretanowej w praktyce – podstawy, korzyści i potencjalne zastosowania
Zastosowanie pianki poliuretanowej w praktyce – podstawy, korzyści i potencjalne zastosowania
Odkryj zalety i różne zastosowania pianki poliuretanowej, od izolacji domów po produkcję mebli. Dowiedz się więcej na temat tego wszechstronnego materiału.
Ostatnie wpisy