Oświetlenie zewnętrzne jest bardzo ważne, by nie tylko komfortowo korzystać z ogrodu, ale też by czuć się bezpiecznie. Potrzebne są więc lampy wzdłuż ścieżek, przy bramie wjazdowej oraz bramie garażowej, przy schodach, na elewacji oraz przy drzwiach wejściowych. To wszystko możesz zamienić na technologię smart. Co się kryje pod tym pojęciem? Sprawdź!
Na początek kilka słów wprowadzenia. Dużą uwagę przykładamy do oświetlenia w swoim domu, ale w tym wszystkim nie możemy pominąć również roli oświetlenia zewnętrznego. To właśnie dzięki niemu widzimy, co się dzieje w różnych częściach ogrodu, mamy doświetlone alejki, wjazd do garażu i schody wejściowe. Z drugiej strony odpowiednio umiejscowione oświetlenie podkreśla krzywizny i roślinność.
Planując zakup lamp do ogrodu, bierzemy pod uwagę wyłącznie te przeznaczone do użytku zewnętrznego. Tylko wówczas zyskujemy pewność, że wytrzymają zmienne oraz niekorzystne czynniki, jak silny wiatr, wahania temperatury, mróz, deszcz, śnieg, wilgoć, pył oraz uszkodzenia mechaniczne.
Do wyboru są właściwie trzy rodzaje oświetlenia ogrodowego: energooszczędne, trwałe i żywotne lampy LED, włączające się w konkretnych sytuacjach lampy z czujnikami (na przykład gdy robi się ciemno lub gdy wyczują ruch) oraz ekologiczne i najbardziej opłacalne lampy solarne, które nie mają żadnego okablowania.
Można wbić je w ziemię albo w donice lub zamontować na elewacji domu czy na bramie.
Wyświetl ten post na Instagramie
Zwykle chętnie sięgamy po różne nowinki technologiczne, roboty sprzątające, urządzenia multifunkcyjne do gotowania, automatyczne suszarki, kontrolowanie na odległość natężeniem światła w danym pomieszczeniu, temperaturą i wiele, wiele innych. Chodzi o to, by maksymalnie ułatwić sobie życie, poprawić komfort domowników, ale też zmniejszyć rachunki za prąd.
Na tym jednak nie koniec, bo możemy również zdecydować się na inteligentne oświetlenie zewnętrzne. Niegdyś na takie rzeczy mogli pozwolić sobie nieliczni. Dziś ceny są dużo bardziej przystępne. I tak za pomocą zdalnego sterowania oświetleniem zdecydujemy, które lampy chcemy włączyć, które mają świecić jaśniej, a które ciemniej, czy mają dawać światło białe, żółte czy kolorowe.
W większości przypadków wszystkim zarządzamy z poziomu smartfona. Co ciekawe, wcale nie musimy znajdować się w domu czy w ogrodzie. Wystarczy, że będziemy mieli aktywne połączenie internetowe. Bezprzewodowe sterowanie smart wykorzystuje po prostu fale radiowe. To za ich pomocą nadajniki i odbiorniki przesyłają informacje z urządzeń sterowania do lamp ogrodowych.
Oświetlenie smart to również wspomniane już lampy z automatycznymi czujnikami. Możemy więc zaprogramować je w taki sposób, by włączały się, gdy ktoś wejdzie do ogrodu, otworzy furtkę oraz drzwi wejściowe. Podnosi to poziom bezpieczeństwa, gdy na posesji pojawi się ktoś nieproszony, na przykład potencjalny włamywacz.
Niewątpliwie zaletą inteligentnej technologii jest możliwość dostosowania jej do własnych preferencji, własnego stylu życia. Pozwala również zminimalizować rachunki za prąd, bo włączone są niezbędne lampy i nie świecą przez całą noc, ale tylko wtedy, gdy są potrzebne. Technologia ta nie wymaga kucia ścian ani wygrzebywania ziemi w ogrodzie. Wszystko działa na Wi-Fi.
Zdj. główne: Man Chung/unsplash.com