Jak zorganizować oświetlenie ogrodu niewielkim kosztem?
Oświetlenie ogrodowe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zorganizować oświetlenie ogrodu niewielkim kosztem?

Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie wydobędzie z mroku każdy ogród, nadając mu przy tym niezwykły klimat. Poza tym, co warto podkreślić, oświetlenie ma także funkcję praktyczną, bowiem zapewnia bezpieczeństwo wieczorowymi porami. Jak zaplanować ogrodowe oświetlenie? Zainspiruj się naszymi wskazówkami.

Dzięki starannie rozplanowanemu oświetleniu możemy bez obaw poruszać się po ogrodzie nawet po zmroku. Istotne jest, aby oświetlić wszystkie alejki i ścieżki, a także drzwi, schody, podjazdy, altanki albo tarasy. Jasne snopy światła sprawią, że będziemy czuć się bezpiecznie, przechadzając się wieczorami po dalekich zakamarkach ogrodu. Poza tym nie da się ukryć, że oświetlone rośliny i drzewa wyglądają zjawiskowo. Jak niewielkim kosztem zaprojektować ogrodowe oświetlenie, które spełni nasze wymagania?

Rodzaje lamp ogrodowych

Oferta oświetlenia ogrodowego jest bogata i wszechstronna. Przed zdecydowaniem się na konkretny rodzaj lampy warto zapoznać się z jej krótką charakterystyką:

  • reflektory – najlepiej sprawdzają się jako punktowe oświetlenie roślin czy konkretnych elementów na budynkach;
  • kinkiety – montuje się je do ściany domu, ogrodzenia albo innego stałego elementu architektury ogrodowej;
  • słupki – nazywane też lampami kolumnowymi, zazwyczaj stosuje się je do oświetlenia ścieżek, rabat kwiatowych i podjazdów;
  • latarnie – przydatne zwłaszcza w dużych ogrodach, ale musimy pamiętać, że ze względu na ich ciężką konstrukcję wymagany jest umiejętny montaż, uwzględniający stabilny fundament;
  • plafoniery i lampy zwisające – najbardziej nadają się do oświetlania balkonów, zadaszonych części tarasów, ganków bądź altan;
  • oprawy najazdowe – włączają się na nacisk i są wodoszczelne. Sprawdzą się przy ścieżkach, podjazdach czy schodach.

Podczas zakupu lamp ogrodowych powinniśmy zwracać uwagę na ich:

  • bezpieczeństwo – wybierajmy modele o wysokim współczynniku bezpieczeństwa IP,
  • energooszczędność – najlepszym wyborem będą lampy wykonane w technologii LED lub ekologiczne lampy solarne, które zapewniają jeszcze większą oszczędność,
  • trwałość – zwracajmy uwagę, z jakich materiałów zostały wykonane lampy. Dobra jakość produktu pozwoli na bezpieczne i oszczędne korzystanie, bez konieczności napraw czy wymiany.

Jakie oświetlenie wybrać, aby nie ponosić wysokich kosztów?

Najnowsze technologie oświetlenia oferują mocne światło przy stosunkowo niskim zużyciu energii elektrycznej. Jeśli zależy nam, aby stworzyć ogrodowe oświetlenie jak najmniejszym kosztem, powinniśmy pomyśleć o zainwestowaniu w lampy solarne, które nie wymagają podłączenia do prądu. Ich działanie opiera się na kumulowaniu energii słonecznej w ciągu dnia, dzięki czemu mogą ją oddać w postaci światła po zapadnięciu zmroku. Nowoczesne systemy zapewniają efektywne świecenie lampy solarnej nawet do ośmiu godzin w nocy. Trudno znaleźć bardziej ekologiczne i oszczędne rozwiązanie. Jeżeli zdecydujemy się na zakup lamp solarnych, to tak naprawdę będziemy musieli nastawić się tylko na jeden większy wydatek. Użytkowanie lamp nie będzie wiązało się z żadnymi rachunkami.

Zaletą lamp solarnych jest również ich mobilność. Dzięki temu, że nie muszą być podłączone do sieci, możemy je przenosić i ustawiać w dowolnych częściach ogrodu.

Zdj. główne: toodlingstudio/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny ekspres do kawy: poradnik dla miłośników kawy z serwisu MPM?
Jak wybrać idealny ekspres do kawy: poradnik dla miłośników kawy z serwisu MPM?
Przygotowaliśmy dla Ciebie wszystko, co musisz wiedzieć o wyborze idealnego ekspresu do kawy. W naszym poradniku odkryjesz, jaki ekspres najlepiej sprawdzi się w twojej kuchni i zapewni największą satysfakcję z picia kawy.
Jak wybrać idealny piec konwekcyjny Hendi dla Twojej kuchni – poradnik dla profesjonalistów
Jak wybrać idealny piec konwekcyjny Hendi dla Twojej kuchni – poradnik dla profesjonalistów
Poradnik dla profesjonalistów tłumaczący, jak wybrać idealny piec konwekcyjny Hendi dla Twojej kuchni. Dowiedz się wszystkiego o specyfikacji, funkcjach i praktycznym zastosowaniu.
Jak skandynawskie plakaty mogą wpłynąć na rozwój kreatywności u dzieci?
Jak skandynawskie plakaty mogą wpłynąć na rozwój kreatywności u dzieci?
Odkryj, jak skandynawskie plakaty mogą rozbudzać kreatywność u dzieci, wpływając na ich rozwój emocjonalny, intelektualny i artystyczny.
Ostatnie wpisy