Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie wydobędzie z mroku każdy ogród, nadając mu przy tym niezwykły klimat. Poza tym, co warto podkreślić, oświetlenie ma także funkcję praktyczną, bowiem zapewnia bezpieczeństwo wieczorowymi porami. Jak zaplanować ogrodowe oświetlenie? Zainspiruj się naszymi wskazówkami.
Dzięki starannie rozplanowanemu oświetleniu możemy bez obaw poruszać się po ogrodzie nawet po zmroku. Istotne jest, aby oświetlić wszystkie alejki i ścieżki, a także drzwi, schody, podjazdy, altanki albo tarasy. Jasne snopy światła sprawią, że będziemy czuć się bezpiecznie, przechadzając się wieczorami po dalekich zakamarkach ogrodu. Poza tym nie da się ukryć, że oświetlone rośliny i drzewa wyglądają zjawiskowo. Jak niewielkim kosztem zaprojektować ogrodowe oświetlenie, które spełni nasze wymagania?
Oferta oświetlenia ogrodowego jest bogata i wszechstronna. Przed zdecydowaniem się na konkretny rodzaj lampy warto zapoznać się z jej krótką charakterystyką:
Podczas zakupu lamp ogrodowych powinniśmy zwracać uwagę na ich:
Najnowsze technologie oświetlenia oferują mocne światło przy stosunkowo niskim zużyciu energii elektrycznej. Jeśli zależy nam, aby stworzyć ogrodowe oświetlenie jak najmniejszym kosztem, powinniśmy pomyśleć o zainwestowaniu w lampy solarne, które nie wymagają podłączenia do prądu. Ich działanie opiera się na kumulowaniu energii słonecznej w ciągu dnia, dzięki czemu mogą ją oddać w postaci światła po zapadnięciu zmroku. Nowoczesne systemy zapewniają efektywne świecenie lampy solarnej nawet do ośmiu godzin w nocy. Trudno znaleźć bardziej ekologiczne i oszczędne rozwiązanie. Jeżeli zdecydujemy się na zakup lamp solarnych, to tak naprawdę będziemy musieli nastawić się tylko na jeden większy wydatek. Użytkowanie lamp nie będzie wiązało się z żadnymi rachunkami.
Zaletą lamp solarnych jest również ich mobilność. Dzięki temu, że nie muszą być podłączone do sieci, możemy je przenosić i ustawiać w dowolnych częściach ogrodu.
Zdj. główne: toodlingstudio/pixabay.com