Kolorowe, zwiewne tkaniny, wzorzyste poduszki i dekoracje w hipisowskim stylu. Czego nie może zabraknąć na balkonie nawiązującym do boho?
Koniecznie zainwestuj w drewniany podest, najlepiej z drewna tekowego. Zwróć uwagę na to, aby był wodoodporny lub samodzielnie zabezpiecz go impregnatem – nawet upalne, lipcowe dni mogą nas zaskoczyć ulewnym deszczem.
Drewniane panele nagrzewają się, ale niezbyt mocno, dzięki czemu można chodzić po nich boso. Jednak dla lepszego efektu wizualnego warto rozłożyć na nich lekki dywan lub plecioną matę. Całość nada balkonowi rustykalny wygląd i będzie idealnie pasowała do mebli plecionych z wikliny i rattanu. Jeśli zależy ci na zaoszczędzeniu nawet niewielkiej kwoty, zwróć się ku ich tańszym i bardziej wytrzymałym zamiennikom, jakimi są technorattan i ekorattan.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem dużego, przestronnego balkonu, możesz pokusić się o zakup stojącego lub wiszącego fotela typu kokon. Wyłożony barwnymi poduszkami z frędzlami będzie idealnym miejscem do delektowania się filiżanką herbaty lub ulubioną książką.
Po zakupie wygodnych foteli rozejrzyj się za odpowiednim, niskim stolikiem, na którym dobrze zaprezentuje się Twoja indywidualna kompozycja ze świec, lampionów, kwiatów i kadzidełek. Kolory podłogi i mebli możesz wybrać według własnych preferencji, ale pamiętaj, że zbyt ciemne mogą „przytłoczyć” balkon i sprawić, że będzie wyglądał na mniejszy, niż jest w rzeczywistości.
Jeśli planujesz spędzać na nim dużo czasu, czytając książkę lub drzemiąc w cieniu, na pewno spodoba ci się pomysł sprawienia sobie hamaka zdobionego chwostami i plecionką wzorowaną na makramie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Styl boho jest efemeryczny, nieco egzotyczny, a jednocześnie przytulny. Właśnie te cechy należy wziąć pod uwagę, kompletując oświetlenie do balkonu. Projektanci zdecydowanie odradzają te o jasnym, ostrym, białym świetle. Męczą wzrok i bardziej niż do miejsca wypoczynku nadają się do domowego biura.
>> Zobacz też: Zioła w kuchni – 7 inspiracji
Jeśli zależy Ci na stworzeniu przyjemnej, wakacyjnej atmosfery, pomyśl o zakupie kolorowych, transparentnych lampionów, które możesz zawiesić na balustradzie balkonu. Kolejnym źródłem światła niech będą świece w metalowych osłonkach z wyciętymi fantazyjnie wzorami – stworzą piękne, ruchome refleksy na powierzchni stołu. Zamiast lampionów papierowych możesz użyć girland świetlnych w stylu cotton balls. Bez trudu dopasujesz je do wybranej kolorystyki balkonu.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Styl boho jest zupełnym przeciwieństwem skromnego minimalizmu i surowych, industrialnych wnętrz. Tutaj pierwszeństwo mają efektowne wzory i odważne barwy, choć zwolennicy subtelnych aranżacji mogą wybrać beż jako kolor przewodni i ograniczyć się do jednego, ale rzucającego się w oczy drobiazgu. Może nim być zarówno makatka o ciekawym splocie, jak i własnoręcznie wypleciona makrama.
Dla miłośników stylu boho wręcz obowiązkową dekoracją są łapacze snów, wyszywane na miękkich poduszkach albo zawieszane na ścianie. Pożądane są również drewniane dzwonki wietrzne wzbogacone o kołyszące się delikatnie na wietrze piórka oraz wszelkie tkaniny z motywami etnicznymi.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Jeśli szukasz ozdoby, która nada aranżacji przytulnego charakteru, patchworkowy koc na pewno sprawdzi się w tej roli. Koniecznie dobierz też kwiaty – jeśli wcześniej zdecydowałaś się na ciepłe odcienie beżu oraz bieli, teraz zrównoważ je kolorowymi płatkami lwich paszcz i gazanii.
W stylu boho istotne są materiały, z których wykonano dekoracje, dlatego zrezygnuj z metalowych i szklanych elementów na rzecz ozdób bambusowych, drewnianych i wiklinowych. Mniej znanymi, ale równie pięknie się prezentującymi będą te z morskiej trawy. W przypadku tkanin niezmiennie królują bawełna i len. Praktycznym meblem-dodatkiem będzie drewniana skrzynka, do której możesz włożyć doniczkę z rośliną, a jeśli ułożysz ją dnem do góry i przykryjesz bieżnikiem, zyskasz dodatkowy blat.