Grill na balkonie – ciekawe pomysły na aranżację
Grille
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Grill na balkonie – ciekawe pomysły na aranżację

Grillowanie w ograniczonym gronie lub na własnym balkonie zaczęło cieszyć się większą popularnością w okresie wzmożonych obostrzeń podczas pandemii. Nie oznacza to jednak, że teraz odeszło do lamusa. 

Grillowanie na balkonie to namiastka grillowania na świeżym powietrzu. Niestety nie zawsze pozwalają na to warunki pogodowe, a także po prostu miejsce zamieszkania. Jeśli nie masz ogródka, możesz grillować w pobliskim parku (po sprawdzeniu, czy są tam odpowiednio wyznaczone miejsca), jednak niektórzy wolą domowe zacisze. I właśnie dla nich jest ten artykuł. Jak zaaranżować grilla na balkonie, aby był funkcjonalny, bezpieczny i wyglądał ciekawie?

Czy można grillować na balkonie?

Grillowanie na balkonie nie jest zakazane w świetle polskiego prawa, jednak istnieją regulacje spółdzielni mieszkaniowych – a te jasno mówią, że grill na balkonie stwarza zagrożenie pożarowe, a sąsiadom może przeszkadzać uciążliwy zapach. Z tego względu grillowanie na balkonie może grozić nawet mandatem.

Dodatkowo, regulacje kodeksu karnego mówią: “kto stwarza zagrożenie pożaru wielkich rozmiarów podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat”. A pod to można podciągnąć grillowanie na balkonie.

W dużych miastach wyznaczone są specjalne strefy grillowe, np. w parkach lub nad jeziorami. Jednak wiele osób chciałoby przyrządzić smakowity obiad z grilla w higienicznych warunkach własnego mieszkania. I co wtedy? Zakazany nie jest grill elektryczny!

Podstawowa zasada grillowania na balkonie – bezpieczeństwo

Chociaż grill elektryczny nie bucha otwartym płomieniem, pod żadnym pozorem nie powinno się zostawiać go bez nadzoru. Warto także trzymać go z daleka od łatwopalnych materiałów – a to nie powinno być trudne, biorąc pod uwagę, że większość takich urządzeń jest kompaktowych rozmiarów i można bez problemu zmieniać miejsce ich położenia.

Jeśli mimo wszystko boisz się, że grill elektryczny również może budzić niezadowolenie sąsiadów bądź przywabić policję, możesz wybrać dyskretniejszą opcję, jaką jest patelnia grillowa. Co prawda grillowanie niewiele różni się wtedy od robienia zwykłego obiadu, jednak walory smakowe są podobne do dań z grilla elektrycznego.

Jak zaaranżować grilla na balkonie?

Grill elektryczny można kupić już od 150 zł. Może on przypominać patelnię grillową o kształcie koła lub kwadratu, a jego źródłem zasilania jest prąd. Przy aranżowaniu miejsca na grilla na balkonie należy więc zadbać o bliskość kontaktu lub przygotować przedłużkę.

Pamiętaj, że chociaż grill elektryczny nie wytwarza tyle dymu, co gazowy lub węglowy, zapachy w dalszym ciągu będą się ulatniać. Może to przeszkadzać sąsiadom, a także tworzyć ciężkie do oddychania warunki na balkonie czy loggi. Grill elektryczny warto więc postawić tuż obok okna lub w miejscu, gdzie jest stałe źródło świeżego powietrza.

W Twoim grillowym kąciku powinny pojawić się także wygodne krzesła i mały stoliczek. W końcu w grillowaniu na świeżym powietrzu chodzi głównie o jedzenie na świeżym powietrzu, prawda? Dodaj romantyczne kwiaty i świece, aby zrobić klimatyczny nastrój, i gotowe!

Zdjęcie główne: Askar Abayev/picabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak odpowiednio zbilansować dietę twojego czworonoga?
Jak odpowiednio zbilansować dietę twojego czworonoga?
Poznaj sposoby na utrzymanie zdrowia i witalności twojego czworonoga poprzez dobrze zrównoważoną dietę, zalecenia żywieniowe i porady specjalistów.
Jak wybrać i prawidłowo zainstalować pompy hydroforowe?
Jak wybrać i prawidłowo zainstalować pompy hydroforowe?
Poznaj kluczowe kroki w wyborze i instalacji pomp hydroforowych, które gwarantują efektywną pracę twojego systemu wodnego. Odkryj poradniki doboru idealnego rozwiązania do twoich potrzeb.
Czy wybór mebli ogrodowych może wpłynąć na atmosferę Twojego zielonego zakątka?
Czy wybór mebli ogrodowych może wpłynąć na atmosferę Twojego zielonego zakątka?
Odkryj, jak odpowiednio dobrane meble ogrodowe mogą przekształcić Twój ogród, sprawiając, że stanie się on prawdziwym miejscem relaksu i wytchnienia.
Ostatnie wpisy